Razem odkryjmy świat programowania...
Data: 22-01-2018 o godz. 23:48:10
Temat: PHP-Nuke


W grudniu nauczycielki klas I – III Szkoły Podstawowej w Tyczynie, Borku Starym i Białce uczestniczyły w szkoleniach z obszaru kompetencji cyfrowych i medialnych, programowania i nauczania programowania...


Głównym celem projektu był rozwój umiejętności ściśle informatycznych. Podczas szkolenia poznałyśmy programy, które rozwijają umiejętności nie tylko informatyczne, ale również matematyczne oraz językowe.

Jednym z programów na którym pracowałyśmy i poznawałyśmy jego strukturę był SCRATCH.  Scratch to edukacyjny język obiektowy, stworzony jako środek do nauczania dzieci i młodzieży (od 8 lat wzwyż) podstaw programowania oraz środowisko programistyczne służące do tworzenia i uruchamiania programów w tym języku. Scratch umożliwia łatwe tworzenie interaktywnych historyjek, animacji, gier, muzyki. Programowanie odbywa się w sposób wizualny - elementy języka mają kształt puzzli a poprzez przeciąganie mogą być układane w określonym porządku. Scratch to także społecznościowy serwis, pozwalający każdemu na umieszczanie stworzonych w tym języku programów, dyskutowanie o nich oraz oglądanie i pobieranie prac stworzonych przez innych użytkowników tego serwisu. Strona jest dostępna w języku polskim.

Dla młodszych dzieci dostępna jest również wersja Scratch Jr (Scratch Junior). Jest to bezpłatna aplikacja dla dzieci (i dorosłych), dzięki której można w przystępny sposób nauczyć się programować proste gry i interakcje. Scratch Jr nie wymaga pisania kodu, ponieważ aplikacja wykorzystuje proste „klocki” (bloki) imitujące fragmenty kodu, które należy przypisać do danej postaci z bajki i ułożyć w określonej kolejności. Zabawa ze Scratch Jr oswaja z tematyką projektowania i programowania aplikacji i gier mobilnych, pozwala zrozumieć, czym jest programowanie obiektowe, a także rozwija kreatywność i logiczne myślenie.

Oprócz programowania dowiedziałyśmy się ciekawych, a nawet fachowych informacji na temat Internetu oraz oprogramowania. Wszystkie wiadomości zdobyte na kursie mogliśmy testować na uczniach już w trakcie kursu. Uczniowie klas I – III mieli szansę poćwiczyć na tablicach interaktywnych oraz komputerach szkolnych te ćwiczenia i zadania, które były częścią naszego kursu.

Jednym z etapów kursu był test liczący 30 naprawdę trudnych pytań, na które miałyśmy określony przez komputer czas. Pytania związane były z informatyką i zapewne nie jeden informatyk miałby z nimi problem. Wszystkie nauczycielki zdały, chociaż nie było łatwo.

Podczas szkolenia odkryłyśmy świat programowania, a atmosfera i prowadzący szkolenia sprawiły, że na długo w naszej pamięci pozostanie czas spędzony razem. W tym miejscu pragniemy podziękować panu Jackowi za wyrozumiałość, cierpliwość i chęć dzielenia się tak obszerną wiedzą jaką jest programowanie.

Katarzyna Klimecka





Artykuł jest z Strona Szkoly Podstawowej w Tyczynie
http://www.sp-tyczyn.szkoly.itl.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.sp-tyczyn.szkoly.itl.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=989