„Gmina Tyczyn walczy ze smogiem”
Data: 07-12-2017 o godz. 20:09:05
Temat: PHP-Nuke


Smog to zjawisko występuje wtedy, gdy w powietrzu znajduje się dużo zanieczyszczeń, a warunki atmosferyczne – np. brak wiatru czy mgła – sprzyjają ich koncentracji...W przeszłości największa emisja zanieczyszczeń powietrza pochodziła z elektrowni i innych zakładów pracy wykorzystujących w produkcji węgiel. Obecnie najważniejsze źródło to tzw. niska emisja powstająca ze spalania węgla i innych paliw stałych, w tym przede wszystkim drewna w domowych piecach oraz spalin samochodowych. Około 90% ponadnormatywnych zanieczyszczeń jest emitowane przez domowe instalacje grzewcze, w których nieodpowiedzialnie spalamy różne odpady domowe np. plastikowe butelki typu PET, opakowania po jogurtach, olejach, proszkach do prania, płynach, pastach do zębów, folie. W wyniku ich spalania powstają szczególnie szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne. Mniejsze cząsteczki pyłów są szczególnie groźne, ponieważ wnikają głębiej, aż do pęcherzyków płucnych. Najdrobniejsze zanieczyszczenia przenikają do krwi i wraz z nią docierają do różnych narządów i tkanek.

Niestety, często zdarza się, że śmieci gromadzone są, by jesienią i zimą trafić do domowego pieca. Często do spalenia wędrują stare meble, plastikowe odpadki, a nawet opony i odzież. Dym z komina roznosi się z wiatrem po całej okolicy, narażając zdrowie wielu osób, w tym małych dzieci, kobiet w ciąży i osób przewlekle chorych na choroby układu oddechowego. Duszący dym, czyli „smog” uniemożliwia często spacery ulicami naszego pięknego Tyczyna, a do tego niszczy nasze zdrowie. Apelujemy zatem do wszystkich mieszkańców naszej gminy, którzy mają na uwadze zdrowie i dobro szczególnie dzieci, by zrezygnowali ze spalania śmieci w przydomowych piecach.

W piątek, 3 listopada, odbyły się w naszej szkole zajęcia edukacyjne pod hasłem „Gmina Tyczyn walczy ze smogiem”, prowadzone przez p. Kasię Ruszałę i p. Mirka Ruszałę, naszych przyjaciół ze Stowarzyszenia „EKOSKOP”. Celem warsztatów było m.in.  uświadomienie, jakie konsekwencje niesie za sobą spalanie śmieci w piecach domowych. Uczestniczący w zajęciach pierwszoklasiści i piątoklasiści dowiedzieli się, jak bardzo szkodzimy naszemu środowisku i zdrowiu spalając odpady. Serdecznie dziękujemy prowadzącym za wspaniałe zajęcia i przekazanie wielu cennych informacji.


Karolina Jóźwiak
Anna PondoArtykuł jest z Strona Szkoly Podstawowej w Tyczynie
http://www.sp-tyczyn.szkoly.itl.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.sp-tyczyn.szkoly.itl.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=967