Gminne obchody 226. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Data: 23-05-2017 o godz. 23:30:18
Temat: PHP-Nuke


W dziejach każdego narodu są wydarzenia, które stanowią kamienie milowe jego rozwoju, momenty zwrotne, których efekty na dziesięciolecia a nawet całe wieki zmieniają nie tylko historię danej społeczności, ale i wpływają na losy świata...



W historii Polski jednym z takich momentów przełomowych było uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Na doniosłość tego wydarzenia zwracał uwagę m.in. Jan Paweł II, który 8 czerwca 1991 r. podczas nabożeństwa dziękczynnego z okazji 200. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela mówił: Nie sposób nie dziękować Bożej Opatrzności za to, że dokument taki stanął u progu ostatnich dwóch stuleci naszego historycznego bytowania. Zdumiewa on dojrzałością zawartej w nim prawdy i mądrości. Przemawia w nim dusza narodu - a raczej wielu narodów, które stanowiły wraz z Polakami ówczesną Rzeczpospolitą - narodu, który czuje zagrożenia pochodzące nie tylko od zewnątrz, ale także z wnętrza własnych poczynań i działań.

Genezy Konstytucji 3 Maja należy szukać w jeszcze XVII w. Wtedy to zaledwie kilka miesięcy po śmierci króla Jana III Sobieskiego rozpoczęła się ostra walka o tron Rzeczypospolitej. Władcy obcych państw, stosując intrygi i przekupstwa, starali się zjednać sobie niektóre rody polskich magnatów. Wskutek tych działań powstawały różne zwalczające się obozy, frakcje, stronnictwa i koterie. Jak pisze w swoich pamiętnikach Jędrzej Kitowicz: Cztery partie były w kraju na kształt czterech sprężyn, które dawały ruchawość wszystkim politycznym obrotom. Pierwsza była dworska […] druga partia była hetmańska; trzecia Potockich; czwarta Familii (tym terminem znaczyli się Czartoryscy i Poniatowscy tudzież z tymi krwią i chucią przewodzenia nad krajem złączeni). Chaos panujący w kraju tylko pogłębiał anarchię i coraz bardziej osłabiał Rzeczypospolitą na arenie międzynarodowej. Tymczasem z osłabienia Polski skrzętnie korzystali jej sąsiedzi – Rosja, Prusy i Austria. W 1772 r. wspólnie doprowadzili drogą cesji do I rozbioru Rzeczypospolitej.

Wobec coraz trudniejszej sytuacji Polski w II połowie XVIII w. znaleźli się jednak ludzie światli i kochający ojczyznę, którzy dostrzegli zło panoszące się w Rzeczpospolitej i realne niebezpieczeństwo całkowitej utraty niepodległości kraju. Byli to m.in.: król Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Ignacy Potocki czy Stanisław Małachowski. Wszyscy oni głosili potrzebę głębokich reform państwa, które w sposób znaczący wzmocniłyby siłę i pozycję Polski. Wśród najważniejszych postulatów grupy reformatorów znalazły się: zwiększenie władzy królewskiej, zniesienie liberum veto i wolnej elekcji, wzmocnienie armii, poprawa sytuacji chłopów oraz podniesienie poziomu oświaty. Realizacją pomysłów na zreformowanie chylącego się ku upadkowi kraju zajął się Sejm, zwany Wielkim (1788-1792). Efektem jego czteroletnich prac było uchwalenie 3 maja 1791 r. pierwszej w Europie, a drugiej na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, nowożytnej ustawy zasadniczej, która przeszła do historii pod nazwą Konstytucji 3 Maja. Przyjęta Ustawa Rządowa nie tylko przywracała Polakom nadzieję na zachowanie zagrożonej niepodległości, ale także dawała wiarę w stworzenie silnego i nowoczesnego państwa.

W tym roku gminne obchody 226. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła o godz. 9.00 uroczysta msza św. w intencji ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Tyczynie, którą odprawił ks. proboszcz Marian Czenczek, a kazanie wygłosił ks. Krzysztof Książek. Po eucharystii przedstawiciele władz samorządowych, z burmistrzem Januszem Skotnickim i przewodniczącym Rady Miejskiej Adamem Skowrońskim na czele, oraz mieszkańcy Tyczyna w towarzystwie pocztów sztandarowych: Urzędu Gminy i Miasta, Strzelców, Orląt, jednostek ochotniczych straży pożarnej i placówek oświatowych z terenu gminy, udali się pod Pomnik Czynu Patriotycznego. Tam złożono wieńce i kwiaty. Wiązanki złożyły również delegacje poszczególnych szkół, organizacji oraz towarzystw działających na terenie gminy Tyczyn. Następnie uczestnicy pochodu przemaszerowali ulicami Tyczyna, aby złożyć wieniec pod tablicą upamiętniającą powstanie Konstytucji 3 Maja znajdującą się na ścianie budynku Urzędu Miejskiego.

Stało się już tradycją, że uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Tyczynie wszystkim uczestnikom uroczystości rocznicowych wręczyli własnoręcznie wykonane biało-czerwone kokardy narodowe oraz okolicznościowe folderki związane z 226. Rocznicą Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Druga część obchodów uroczystości odbyła się w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tyczynie. Rozpoczęło ją odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Po hymnie głos zabrał burmistrz Tyczyna Janusz Skotnicki, który w swoim wystąpieniu przypomniał historię powstania Konstytucji 3 Maja, jej główne założenia oraz znaczenie dla naszej ojczyzny. Ostatnim punktem programu był występ uczniów Szkoły Podstawowej w Tyczynie. Zaprezentowana część artystyczna zatytułowana Witaj, majowa jutrzenko stanowiła połączenie montażu słowno-muzycznego, inscenizacji oraz tańca. Przeniosła ona widzów do Warszawy II połowy XVIII w., w czasy, kiedy w stolicy trwały rozpaczliwe próby poszukiwania sposobów ratowania i naprawy chylącej się ku upadkowi Rzeczypospolitej. Młodzi artyści przypomnieli najważniejsze momenty i atmosferę Sejmu Czteroletniego, który zaowocował uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, oraz głównych uczestników tamtych wydarzeń. Całości występu dopełniły pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego oraz pięknie i dostojnie zatańczone przez młodzież mazury i polonezy.

Uczniów do występu przygotował zespół nauczycieli w składzie: Agnieszka Fudali, Andrzej Hałoń, Adam Janiec, Krzysztof Koziołkiewicz, Jolanta Magda, Bożena Wierzbińska i Wiesław Zawadzki.


Adam Janiec, Andrzej Hałoń








Artykuł jest z Strona Szkoly Podstawowej w Tyczynie
http://www.sp-tyczyn.szkoly.itl.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.sp-tyczyn.szkoly.itl.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=919