Tajemnice powietrza
Data: 13-03-2017 o godz. 21:35:44
Temat: PHP-Nuke


Uwaga i ciekawość uczniów klasy III „d” przez kilka dni skierowana była na jeden z czterech żywiołów – powietrze!...



Na samym początku uczniowie wypowiadali się, w jaki sposób spędzają czas na świeżym powietrzu i czy kiedyś bawili się z powietrzem. Odpowiedzi dzieci były fantastyczne i zaskakujące. Następnie wspólnie próbowaliśmy ułożyć definicję powietrza – co to takiego w ogóle jest? Nie zastanawiając się długo przeszliśmy do działania. Przeprowadziliśmy kilka zabaw i doświadczeń. Sprawdziliśmy, czy powietrze smakuje i pachnie, ale bardzo szybko doszliśmy do wniosku, że jest ono bezwonne i nie ma smaku. Byliśmy również ciekawi, czy można je ogrzać i czy może się poruszać. Do przeprowadzenia tego doświadczenia wykorzystaliśmy: kartkę papieru, nadmuchany balon i suszarkę do włosów. Strumień powietrza kierowaliśmy na kartkę, która zaczynała powiewać. Następnie sterowaliśmy nim tak, aby balon nie spadł na podłogę, lecz trafił w ręce kolegi. Za pomocą suszarki mogliśmy ogrzać i schłodzić powietrze znajdujące się w sali. Podczas zajęć udowodniliśmy również, że powietrze waży, a kubeczki nie były puste tylko po brzegi wypełnione powietrzem.

Znając już tajemnice interesującego nas żywiołu, w kolejnych dniach poruszaliśmy bardzo ważne tematy. Wskazywaliśmy sposoby dbania o czystość powietrza, którym oddychamy, jak również rozmawialiśmy o przyczynach smogu. Poznaliśmy budowę układu oddechowego i dokładnie omówiliśmy przebieg procesu oddychania. Każdy z nas miał możliwość sprawdzić, ile wdechów wykonuje w ciągu minuty.
 
Przez tych kilku dni wykonywaliśmy także ciekawe prace plastyczno-techniczne. Składaliśmy z papieru różne modele samolotów, a później w sali gimnastycznej puszczaliśmy je, sprawdzając jednocześnie, które poleciały najdalej, najszybciej, a które utrzymywały się w powietrzu najdłużej. Znając i wykorzystując właściwości powietrza na zakończenie wykonaliśmy własne poduszkowce. Była to kreatywna nauka połączona z wspaniałą zabawą!

Uczniowie III „d”
Agata Jeziorska







Artykuł jest z Strona Szkoly Podstawowej w Tyczynie
http://www.sp-tyczyn.szkoly.itl.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.sp-tyczyn.szkoly.itl.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=900