15 maja - Dzień Niezapominajki
Data: 30-05-2016 o godz. 19:45:07
Temat: PHP-Nuke


„Zna się tylko te rzeczy, które się oswoi… Przez całe
życie będziesz odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”.

A. St. Exupery, „Mały Książę”



15 maja obchodzimy w Polsce Dzień Niezapominajki. W tym dniu promujemy walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną, przypominamy o potrzebie jej ochrony. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości, do otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go obok. Przypomina o istocie dbania o nasze najbliższe otoczenie. Aby dbać, trzeba pokochać, aby pokochać - trzeba poznać. Nie będziemy czuli potrzeby szanowania czegoś, czego nie znamy. Dlatego 17 maja 2016r. zorganizowaliśmy szkolne obchody Święta Niezapominajki, by zachęcić społeczność uczniowską oraz nauczycieli do odkrywania, poznawania, odczuwania bliskiej i dalszej okolicy oraz odnajdywania śladów piękna przyrody w naszym pięknym miasteczku. Gdy człowiek nie pozna dobrze swego otoczenia, nie przywiązuje należytej wagi do troski o niego. Bardzo często na pytanie, z czym kojarzy się „środowisko” dzieci mówią o śmieciach, zagrożeniach, zanieczyszczeniach, spalinach, hałasie itp. Dzieje się tak, dlatego, że niestety w edukacji zbyt często „środowisko” pojawia się w negatywnym aspekcie, jako „ochrona środowiska” czy „zagrożenia środowiska”, dominuje negatywne zabarwienie tego słowa. Nasze działania podjęte przy okazji obchodów Święta Polskiej Niezapominajki miały na celu zachęcanie do działań, które stworzą okazję do przeżywania, odczuwania przyrody, tej naszej polskiej, najbliższej, na wyciągnięcie ręki. Wierząc, że efekt będzie tym większy, im większy będzie związek emocjonalny z naszym miasteczkiem.

W tym dniu klasa Ia pod opieką pani Jadwigi Płodzień przygotowała montaż słowno – muzyczny o pięknie polskich kwiatów, który przedstawiła na szkolnym spotkaniu klas 0-III. Gościliśmy na nim tyczyńską pszczelarkę panią Natalię Krawiec, która pojawiła się u nas z ulem oraz ze specjalnymi gośćmi – pszczołami. Mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat życia pszczół oraz ich zwyczajów. Poznaliśmy etapy powstawania miodu i poznaliśmy także jego różne smaki. Zaprosiliśmy do naszej szkoły grupę „Biedronki” z Przedszkola Zgromadzenia Sióstr św. Dominka w Tyczynie, które wraz z s. Oktawią i panią Małgorzatą razem z nami świętowały Dzień Niezapominajki.

Samorząd Uczniowski starszej grupy wiekowej pod czujnym okiem pani Bożeny Wierzbińskiej przygotował dla wszystkich nauczycieli symboliczne niezapominajki z miłymi słowami, np.: „ Ma Pani piękny uśmiech”, „Jest Pan wzorem dla uczniów”, itp. Wręczano je każdemu nauczycielowi i przypinano na piersi. Był to dzień szczególnej życzliwości i wielu przyjaznych gestów, bo sami uczniowie również obdarzali się wzajemnie takimi kwiatami. Zaś uczennice klasy VIa Oliwia Majda i Julia Wiater, podczas apelu oraz przez radiowęzeł szkolny przybliżyły  koleżankom i kolegom historię obchodzonego święta.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli zorganizować Szkolne Święto Polskiej Niezapominajki i wraz z nami świętowali ten dzień. Mamy nadzieję, że na stałe zagości ono w szkolnym kalendarzu naszych imprez.

Organizatorzy:
Anna Pondo,
Karolina Jóźwiak
Joanna Kręcidło








Artykuł jest z Strona Szkoly Podstawowej w Tyczynie
http://www.sp-tyczyn.szkoly.itl.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.sp-tyczyn.szkoly.itl.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=829