Wyjątkowy rok 2018
Data: 13-11-2018 o godz. 23:00:04
Temat: PHP-Nuke


Serce roście patrząc na te czasy!
            JAN KOCHANOWSKI

Rok 2018 jest dla nas rokiem szczególnym. Jest to Rok Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, a u nas w Tyczynie obchodzimy 650 lat powstania naszego miasta...



Społeczność Szkoły Podstawowej  w Tyczynie bardzo aktywnie włączyła się w te obchody. Wprawdzie Rok Jubileuszy jeszcze się nie zakończył i wiele planów oraz przedsięwzięć przed nami, chcielibyśmy jednak podsumować nasze dotychczasowe działania.

    Obchody Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości zainaugurowaliśmy 9 listopada w 2017 roku w czasie uroczystej gali. Przedstawiony wówczas przez uczniów program Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy cieszył się tak wielkim uznaniem, że byliśmy zapraszani i prezentowaliśmy go kilkakrotnie, m.in. na imprezach o randze wojewódzkiej. Głównymi reżyserami tego widowiska byli nasi nauczyciele, pani Diana Hałoń i pan Adam Janiec, a o wyjątkową scenografię zadbał pan Krzysztof Koziołkiewicz. Dzięki wspaniałomyślności i talentowi pana Krzysztofa mamy wiele oryginalnych, okazjonalnych pamiątek, prac plastycznych, obrazów i rzeźb. Dla uczczenia 650 lat Tyczyna pan Krzysztof Koziołkiewicz wykonał piękną postać św. Katarzyny, patronki Tyczyna. Jest to dwumetrowa płaskorzeźba z elementami metalu oraz ceramiki, która od kilku miesięcy zdobi front budynku naszej szkoły.

    Szkoła, dbając o ciekawą i różnorodną ofertę edukacyjną, włączyła się także w europejskie i ogólnopolskie konkursy, programy i projekty. Jest zarejestrowana na wielu mapach programów niepodległościowych. Pomysłodawcami naszej aktywności wielokrotnie byli sami uczniowie. To m.in. dzięki ich inwencji twórczej oraz ogromnemu zaangażowaniu pracujących w naszej szkole nauczycieli w oryginalny i interesujący sposób zrealizowaliśmy projekty: Szkoła dla Niepodległej, Do Hymnu, My Polacy Niepodlegli, Rekord dla Niepodległej. Braliśmy udział w: ogólnopolskim konkursie O Naszą Niepodległą... – nasi uczniowie zostali finalistami, VI Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii” – dwie uczennice zakwalifikowały się do finału wojewódzkiego tego konkursu oraz w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia”. Byliśmy również organizatorami i współorganizatorami wielu konkursów i przeglądów, których celem było kształcenie postaw patriotycznych. Były wśród nich m.in.: 100 życzeń na 100-lecie „I’m proud to be Polish”, A jak ciebie kto zapyta..., Znasz li ten kraj, Drogi do Niepodległej, Nasz śpiewnik polskości czy Tyczyn w latach walki o niepodległość.

    Wymierne efekty daje nasza współpraca z rzeszowskimi oddziałami: IPN, Muzeum Okręgowego, NSZZ „Solidarność” oraz Związkiem Strzeleckim „Strzelec”. Wspólne działania z tymi instytucjami i organizacjami zaktywizowały naszą drużynę „Orląt” i zaowocowały zaangażowaniem uczniów w wiele przeprowadzonych programów i akcji. Wymieńmy tu tylko niektóre: Żywe Muzeum, spotkania ze świadkami historii, prelekcje i wystawy – Ojcowie Niepodległości, Młodzi dla Niepodległej, Historia w banknotach zapisana.

    Dodatkowo w szkole realizujemy program innowacji pedagogicznej Dziedzictwo naszych przodków, prowadzimy comiesięczne czytanie literatury związanej z historią Polski i Tyczyna, jeździmy na wycieczki, spotkania. Najbardziej jednak cieszy nas fakt, że wszystkie te działania skłoniły wielu uczniów do poszukiwania śladów bohaterów w swoich rodzinach i najbliższym środowisku.
    Chcemy się również pochwalić, że nasza szkoła wygrała Grant Konkursowy My Polacy – niepodlegli, przedsiębiorczy, dzięki któremu wydaliśmy Śpiewniki pieśni patriotycznych oraz zakupiliśmy butony i różne souveniry upamiętniające Jubileusz Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W ramach grantu zostały przeprowadzone szkolenia, konkursy, wystawy, wycieczki, m.in. do skansenu i muzeum w Markowej, do Krakowa oraz do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

    Podsumowując Rok Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, 8 listopada 2018 roku nasza szkoła przygotowała kolejną uroczystą galę. W pierwszej części młodzież przedstawiła montaż słowno-muzyczny Niepodległa, niepokorna, zaś w drugiej części odbył się Szkolny Przegląd Tańców Narodowych. Całość zwieńczyła wspólna zabawa na Balu Niepodległości, który rozpoczął „rekordowy polonez” w wykonaniu ponad 300 par! Już następnego dnia, w Dniu dla Niepodległej, włączyliśmy się w bicie ogólnopolskiego rekordu. Tym razem cała społeczność szkolna wzięła udział w akcji Rekord dla Niepodległej. O godzinie 11:11 wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły odśpiewali Hymn Polski. Ostatnim akordem tego prawdziwego maratonu patriotycznego było uroczyste posadzenie Dębu Niepodległości oraz zakopanie Kapsuły Czasu, w której umieściliśmy nasze życzenia i przesłania dla przyszłych pokoleń. To były wzruszające, niezapomniane chwile, prawdziwa, żywa lekcja historii i patriotyzmu.

    Ogromnie cieszy nas fakt, że poprzez wszystkie nasze inicjatywy tworzymy szeroko pojęte więzi międzyludzkie, a przede wszystkim uczymy młode pokolenia szacunku do historii, do bohaterskich czynów naszych przodków w szerokich kręgach społeczeństwa w kraju i poza jego granicami. W ten sposób budujemy również wspólnotę lokalną, gdyż wszystkie nasze działania oparte są na solidarności, zrozumieniu i współpracy z samorządem lokalnym, parafią, biblioteką, instytucjami kultury, a przede wszystkim z rodzinami naszych uczniów.

    I choć Rok Jubileuszy się kończy, my nie kończymy naszej pracy i radosnego świętowania. Ciągle bijemy i bić będziemy rekordy dla Niepodległej ...


dyrektor SP w Tyczynie
Zofia Międlar-Mruk










Artykuł jest z Strona Szkoly Podstawowej w Tyczynie
http://www.sp-tyczyn.szkoly.itl.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.sp-tyczyn.szkoly.itl.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1053