Witaj w Strona Szkoly Podstawowej w Tyczynie


Menu

Samorząd Uczniowski
Plan pracy SU
Zarząd Samorządu
Rada Samorządu

Ekologia
Program ekologiczny szkoły
Dekalog ekologa
Regulamin zbiórki surowców wtórnych

Oddziały przedszkolne
Inf. o przedszkolu
Ramowy rozkład dnia
Kronika wydarzeń

Świetlica
Zasady rekrutacji
Przydział klas
Regulamin pracy świetl.

Zdrowie
Certyfikat rejonowy
Certyfikat wojewódzki
Szkolny Kodeks Zdrowia
Gimnastyka korekcyjna
Prezentacja "Zdrowie"

Pedagog szkolny
Godziny pracy
Zadania pedagoga szk.
Strona dla rodziców
Strona dla uczniów
Strona dla nauczycieli
Lista organizacji wspierających rodzinę

Galeria
Cmentarz w Tyczynie
     fot. Anna Kowalczyk
Panorama Tyczyna
     fot. Anna Kowalczyk
Historia szkoły w fotografii
     oprac. Andrzej Hałoń
Tyczyn i okolice w starej fotografii
     oprac. Andrzej Hałoń

Pomóż dzieciom!!!
  Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl

 
PHP-Nuke Gminne obchody 226. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W dziejach każdego narodu są wydarzenia, które stanowią kamienie milowe jego rozwoju, momenty zwrotne, których efekty na dziesięciolecia a nawet całe wieki zmieniają nie tylko historię danej społeczności, ale i wpływają na losy świata...



W historii Polski jednym z takich momentów przełomowych było uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Na doniosłość tego wydarzenia zwracał uwagę m.in. Jan Paweł II, który 8 czerwca 1991 r. podczas nabożeństwa dziękczynnego z okazji 200. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela mówił: Nie sposób nie dziękować Bożej Opatrzności za to, że dokument taki stanął u progu ostatnich dwóch stuleci naszego historycznego bytowania. Zdumiewa on dojrzałością zawartej w nim prawdy i mądrości. Przemawia w nim dusza narodu - a raczej wielu narodów, które stanowiły wraz z Polakami ówczesną Rzeczpospolitą - narodu, który czuje zagrożenia pochodzące nie tylko od zewnątrz, ale także z wnętrza własnych poczynań i działań.

Genezy Konstytucji 3 Maja należy szukać w jeszcze XVII w. Wtedy to zaledwie kilka miesięcy po śmierci króla Jana III Sobieskiego rozpoczęła się ostra walka o tron Rzeczypospolitej. Władcy obcych państw, stosując intrygi i przekupstwa, starali się zjednać sobie niektóre rody polskich magnatów. Wskutek tych działań powstawały różne zwalczające się obozy, frakcje, stronnictwa i koterie. Jak pisze w swoich pamiętnikach Jędrzej Kitowicz: Cztery partie były w kraju na kształt czterech sprężyn, które dawały ruchawość wszystkim politycznym obrotom. Pierwsza była dworska […] druga partia była hetmańska; trzecia Potockich; czwarta Familii (tym terminem znaczyli się Czartoryscy i Poniatowscy tudzież z tymi krwią i chucią przewodzenia nad krajem złączeni). Chaos panujący w kraju tylko pogłębiał anarchię i coraz bardziej osłabiał Rzeczypospolitą na arenie międzynarodowej. Tymczasem z osłabienia Polski skrzętnie korzystali jej sąsiedzi – Rosja, Prusy i Austria. W 1772 r. wspólnie doprowadzili drogą cesji do I rozbioru Rzeczypospolitej.

Wobec coraz trudniejszej sytuacji Polski w II połowie XVIII w. znaleźli się jednak ludzie światli i kochający ojczyznę, którzy dostrzegli zło panoszące się w Rzeczpospolitej i realne niebezpieczeństwo całkowitej utraty niepodległości kraju. Byli to m.in.: król Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Ignacy Potocki czy Stanisław Małachowski. Wszyscy oni głosili potrzebę głębokich reform państwa, które w sposób znaczący wzmocniłyby siłę i pozycję Polski. Wśród najważniejszych postulatów grupy reformatorów znalazły się: zwiększenie władzy królewskiej, zniesienie liberum veto i wolnej elekcji, wzmocnienie armii, poprawa sytuacji chłopów oraz podniesienie poziomu oświaty. Realizacją pomysłów na zreformowanie chylącego się ku upadkowi kraju zajął się Sejm, zwany Wielkim (1788-1792). Efektem jego czteroletnich prac było uchwalenie 3 maja 1791 r. pierwszej w Europie, a drugiej na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, nowożytnej ustawy zasadniczej, która przeszła do historii pod nazwą Konstytucji 3 Maja. Przyjęta Ustawa Rządowa nie tylko przywracała Polakom nadzieję na zachowanie zagrożonej niepodległości, ale także dawała wiarę w stworzenie silnego i nowoczesnego państwa.

W tym roku gminne obchody 226. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła o godz. 9.00 uroczysta msza św. w intencji ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Tyczynie, którą odprawił ks. proboszcz Marian Czenczek, a kazanie wygłosił ks. Krzysztof Książek. Po eucharystii przedstawiciele władz samorządowych, z burmistrzem Januszem Skotnickim i przewodniczącym Rady Miejskiej Adamem Skowrońskim na czele, oraz mieszkańcy Tyczyna w towarzystwie pocztów sztandarowych: Urzędu Gminy i Miasta, Strzelców, Orląt, jednostek ochotniczych straży pożarnej i placówek oświatowych z terenu gminy, udali się pod Pomnik Czynu Patriotycznego. Tam złożono wieńce i kwiaty. Wiązanki złożyły również delegacje poszczególnych szkół, organizacji oraz towarzystw działających na terenie gminy Tyczyn. Następnie uczestnicy pochodu przemaszerowali ulicami Tyczyna, aby złożyć wieniec pod tablicą upamiętniającą powstanie Konstytucji 3 Maja znajdującą się na ścianie budynku Urzędu Miejskiego.

Stało się już tradycją, że uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Tyczynie wszystkim uczestnikom uroczystości rocznicowych wręczyli własnoręcznie wykonane biało-czerwone kokardy narodowe oraz okolicznościowe folderki związane z 226. Rocznicą Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Druga część obchodów uroczystości odbyła się w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tyczynie. Rozpoczęło ją odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Po hymnie głos zabrał burmistrz Tyczyna Janusz Skotnicki, który w swoim wystąpieniu przypomniał historię powstania Konstytucji 3 Maja, jej główne założenia oraz znaczenie dla naszej ojczyzny. Ostatnim punktem programu był występ uczniów Szkoły Podstawowej w Tyczynie. Zaprezentowana część artystyczna zatytułowana Witaj, majowa jutrzenko stanowiła połączenie montażu słowno-muzycznego, inscenizacji oraz tańca. Przeniosła ona widzów do Warszawy II połowy XVIII w., w czasy, kiedy w stolicy trwały rozpaczliwe próby poszukiwania sposobów ratowania i naprawy chylącej się ku upadkowi Rzeczypospolitej. Młodzi artyści przypomnieli najważniejsze momenty i atmosferę Sejmu Czteroletniego, który zaowocował uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, oraz głównych uczestników tamtych wydarzeń. Całości występu dopełniły pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego oraz pięknie i dostojnie zatańczone przez młodzież mazury i polonezy.

Uczniów do występu przygotował zespół nauczycieli w składzie: Agnieszka Fudali, Andrzej Hałoń, Adam Janiec, Krzysztof Koziołkiewicz, Jolanta Magda, Bożena Wierzbińska i Wiesław Zawadzki.


Adam Janiec, Andrzej Hałoń




 
Pokrewne linki
· Więcej o PHP-Nuke
· Napisane przez Wuzet


Najczęściej czytany artykuł o PHP-Nuke:
Dzień Nauczyciela


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 5
Głosów: 20


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Przepraszamy, komentarze dla tego artykułu są niedostępne.
Copyright © 2005
by Szkoła Podstawowa w Tyczynie
Wszelkie prawa zastrzeżone