Witaj w Strona Szkoly Podstawowej w Tyczynie


Menu

Samorząd Uczniowski
Plan pracy SU
Zarząd Samorządu
Rada Samorządu

Ekologia
Program ekologiczny szkoły
Dekalog ekologa
Regulamin zbiórki surowców wtórnych

Oddziały przedszkolne
Inf. o przedszkolu
Ramowy rozkład dnia
Kronika wydarzeń

Świetlica
Zasady rekrutacji
Przydział klas
Regulamin pracy świetl.

Zdrowie
Certyfikat rejonowy
Certyfikat wojewódzki
Szkolny Kodeks Zdrowia
Gimnastyka korekcyjna
Prezentacja "Zdrowie"

Pedagog szkolny
Godziny pracy
Zadania pedagoga szk.
Strona dla rodziców
Strona dla uczniów
Strona dla nauczycieli
Lista organizacji wspierających rodzinę

Galeria
Cmentarz w Tyczynie
     fot. Anna Kowalczyk
Panorama Tyczyna
     fot. Anna Kowalczyk
Historia szkoły w fotografii
     oprac. Andrzej Hałoń
Tyczyn i okolice w starej fotografii
     oprac. Andrzej Hałoń

Pomóż dzieciom!!!
  Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl

 
PHP-Nuke Obchody 1050-lecia Chrztu Polski w Szkole Podstawowej im. S. Staszica w Tyczynie

...nie ma w dziejach Polski trwalszej ciągłości, jak ciągłość zbawczego strumienia wody chrzcielnej, która nieustannie płynie przez Polskę na głowy, serca i dusze narodu polskiego.”
KARD. S. WYSZYŃSKI



Przyjęcie chrztu w roku 966 przez Mieszka I dało początek państwowości polskiej. Było pierwszym ważnym wydarzeniem historycznym w dziejach naszej ojczyzny. Polska została przyjęta do grona państw chrześcijańskich. Na fakt ten zwracał uwagę m.in. prymas Stefan Wyszyński, który w jednej ze swoich homilii mówił: Patrząc na minione dziesięć wieków, możemy stwierdzić jasno, że chrzest udzielony Mieszkowi 14 kwietnia 966 roku był otwarciem źródła, które do dziś dnia spływa na głowy rodzących się Polaków.
 
Chrzest Polski nie był jednak jedynie wydarzeniem o charakterze religijnym. Ten doniosły fakt miał również szereg skutków polityczno-kulturalnych: zapobiegł wrogim najazdom pod pretekstem chrystianizacji, podniósł prestiż księcia jako władcy w oczach jego poddanych oraz zainicjował rozwój gospodarczy, naukowy i kulturalny kraju. W II połowie X w. Polska zaczęła odgrywać znaczącą rolę na arenie międzynarodowej. W książce „Pamięć i tożsamość” Jan Paweł II pisał: Mówiąc bowiem o chrzcie, nie mamy na myśli tylko sakramentu chrześcijańskiej inicjacji przyjętego przez pierwszego historycznego władcę Polski, ale też wydarzenie, które było decydujące dla powstania narodu i dla ukształtowania się jego chrześcijańskiej tożsamości. W tym znaczeniu data chrztu Polski jest datą przełomową. Polska jako naród wychodzi wówczas z własnej dziejowej prehistorii, a zaczyna istnieć historycznie.

Mając na względzie doniosłość Chrztu Polski dla historii naszego kraju, 31 stycznia 2016 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej uczcił jubileusz specjalną uchwałą „Annus Domini MMXVI Rokiem Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski”. W dokumencie czytamy: Senat Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd pierwszemu historycznemu władcy Polski - Mieszkowi I, którego decyzja o przyjęciu chrztu w obrządku zachodnim w roku 966 miała fundamentalne znaczenie dla dziejów Narodu i Państwa. Książę Mieszko I z dynastii Piastów zjednoczył plemiona polskie w jeden organizm państwowy, określił w walce i przez zabiegi dyplomatyczne jego terytorium. Przyjęcie przez niego chrześcijaństwa dopełniło procesu państwotwórczego w wymiarze ideowym i etycznym. Senatorowie zaapelowali również do wszystkich instytucji i obywateli o włączenie się w obchody rocznicowe oraz powrót do źródeł naszej cywilizacji.

W odpowiedzi na apel Senatu 8 kwietnia 2016 r. w Szkole Podstawowej im. S. Staszica w Tyczynie odbyły się obchody 1050-lecia Chrztu Polski. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym, którą odprawił ks. proboszcz Marian Czenczek. Po wspólnej modlitwie zaproszeni goście, nauczyciele oraz młodzież szkolna pod opieką wychowawców klas udali się do budynku szkoły na główną część obchodów.

W tym dniu swoją obecnością zaszczycili nas m.in.: burmistrz Tyczyna Janusz Skotnicki, przewodniczący Rady Miejskiej Adam Skowroński, proboszcz parafii ks. dr Marian Czenczek, prezes TMZT i wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej w Tyczynie Elżbieta Baran, członkini Zarządu TZMT Zofia Domino, dyrektor MGOK Zofia Matys, dyrektor MiGBP Alicja Kustra, przedstawiciel IPN Zenon Fajger, przewodniczący Zarządu Rady Osiedla Jan Napora, przedstawicielka Zarządu Rady Osiedla Teresa Bednarz, dyrektorzy szkół z terenu gminy Tyczyn: Dorota Tarańska-Klęsk, Zofia Kwater, Lidia Kupiszewska, Renata Prokop, Lucjan Osiadły i Wacław Warda, przewodniczący Rady Rodziców Jacek Surówka oraz zastępca przewodniczącego rady rodziców Janusz Rykowski.

    Uroczystość zgromadziła również nauczycieli i całą społeczność uczniowską szkoły, którzy w obecności dyrektor Zofii Międlar-Mruk oraz wicedyrektor Haliny Drążek obejrzeli występ Grupy Artystycznej „Rekonstrukto” zatytułowany „Życie i kultura w średniowieczu”. Widzowie przenieśli się w czasy początków państwa polskiego. Czasy pełne bitew, potyczek i rycerskich pojedynków. Poznali średniowieczną kulturę, obyczaje epoki oraz elementy zbroi, broń i metody walki rycerzy. Doskonałym dopełnieniem prezentacji był wykład ks. dr. Mariana Czenczka na temat „Znaczenie Chrztu Polski”, w którym prelegent szczegółowo omówił polityczne, społeczne i kulturalne skutki przyjęcia przez Polskę chrześcijaństwa.

    Po prelekcji sceną „zawładnęli” członkowie orszaku pierwszej pary władców Polski, dwórki księżnej Dobrawy i wojowie księcia Mieszka I. Uczniowie zaprezentowali się publiczności w samodzielnie wykonanych strojach stylizowanych na te z epoki średniowiecza. Nie mogło zabraknąć również samej pary książęcej, Dobrawy i Mieszka I. W ich role wcielili się dyrektor Zofia Międlar-Mruk oraz nauczyciel plastyki Krzysztof Koziołkiewicz, którzy wręczyli burmistrzowi Tyczyna Januszowi Skotnickiemu specjalnie przygotowany na tę okoliczność miecz z inskrypcją Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam? Każdy z uczestników uroczystości od pary książęcej otrzymał folder związany z Jubileuszem 1050-lecia Chrztu Polski.

    W czasie obchodów jubileuszowych wystąpił chór szkolny pod dyrekcją Agnieszki Fudali. Uczniowie zaprezentowali zgromadzonej publiczności dwie pieśni patriotyczne: Niepodległa, niepokorna oraz Opowiedz nam ojczyzno.

    Uroczystość była także doskonałą okazją do rozstrzygnięcia „Gminnego Konkursu Historycznego Polska Piastów – Chrzest Polski”, którego pomysłodawcą i głównym koordynatorem był nauczyciel historii Andrzej Hałoń. Zwycięzców rywalizacji wyłoniono w czterech kategoriach: wiedza historyczna, praca plastyczna, prezentacja multimedialna oraz rekonstrukcja historyczna.

    Mamy nadzieję, że tak jak wzywają w swojej uchwale posłowie i senatorowie RP, Chrzest Polski – źródło, z którego czerpały pokolenia, pozostanie obecne w naszych czasach i w przyszłości.

Adam Janiec




 
Pokrewne linki
· Więcej o PHP-Nuke
· Napisane przez Wuzet


Najczęściej czytany artykuł o PHP-Nuke:
Dzień Nauczyciela


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.36
Głosów: 36


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Przepraszamy, komentarze dla tego artykułu są niedostępne.
Copyright © 2005
by Szkoła Podstawowa w Tyczynie
Wszelkie prawa zastrzeżone