Witaj w Strona Szkoly Podstawowej w Tyczynie


Menu

Samorząd Uczniowski
Plan pracy SU
Zarząd Samorządu
Rada Samorządu

Ekologia
Program ekologiczny szkoły
Dekalog ekologa
Regulamin zbiórki surowców wtórnych

Oddziały przedszkolne
Inf. o przedszkolu
Ramowy rozkład dnia
Kronika wydarzeń

Świetlica
Zasady rekrutacji
Przydział klas
Regulamin pracy świetl.

Zdrowie
Certyfikat rejonowy
Certyfikat wojewódzki
Szkolny Kodeks Zdrowia
Gimnastyka korekcyjna
Prezentacja "Zdrowie"

Pedagog szkolny
Godziny pracy
Zadania pedagoga szk.
Strona dla rodziców
Strona dla uczniów
Strona dla nauczycieli
Lista organizacji wspierających rodzinę

Galeria
Cmentarz w Tyczynie
     fot. Anna Kowalczyk
Panorama Tyczyna
     fot. Anna Kowalczyk
Historia szkoły w fotografii
     oprac. Andrzej Hałoń
Tyczyn i okolice w starej fotografii
     oprac. Andrzej Hałoń

Pomóż dzieciom!!!
  Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl

 
PHP-Nuke Pamiętamy...

Jak co roku w listopadzie odwiedzamy cmentarze, miejsca pamięci i zgłębiamy ich historię. Sprzątamy bezimienne i opuszczone groby, organizujemy zbiórkę kwiatów i zniczy...Szczególną atencją otaczamy groby poległych żołnierzy, miejsce spoczynku nauczycieli i innych osób zasłużonych dla lokalnej społeczności. W tym roku na wycieczkę po Tyczynie wybrała się z nami pani Zofia  Domino, przewodnik lokalny i  wieloletni działacz Towarzystwa Miłośników Ziemi Tyczyńskiej. Jej barwne opowiadania  o historii, bohaterach i miejscach, tak zaciekawiły  uczestników, że powstał pomysł na zorganizowanie wieczoru wspomnień... Najbardziej zasłużonym żyjącym bohaterem jest  kpt. Stefania  Obara wyróżniona Nagrodą Honorową "Świadek Historii". Bardzo żałujemy, że stan zdrowia nie pozwala pani Stefanii  na przyjście do szkoły, ale zawsze chętnie i gościnnie przyjmuje nas u siebie w domu. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i  Orląt wraz z opiekunami odwiedzili naszą bohaterkę 25 października 2019 r. Pani Stefania Obara jest skarbnicą wiedzy nie tylko nt. II wojny światowej, ale naszego regionu i całego kraju.  Doskonale znamy i popularyzujemy książki autorstwa Stefanii ObaryMieczysława Skotnickiego. Mamy również nagrane z nimi wywiady, które udostępniamy na lekcjach historii i przy okazji rocznic oraz spotkań.


Spotkanie ze „Świadkiem Historii” - relacja

W dniu 25 października br. reprezentanci Szkoły Podstawowej w Tyczynie uczniowie Maksymilian Szeruga, Milena i Maja Ligęza (przedstawiciele Orląt) w obecności dyrektora szkoły Barbary Stępniowskiej i Andrzeja Hałonia – nauczyciela historii gościli w domu pani Stanisławy Obary, by uczestniczyć w spotkaniu-wywiadzie z naocznym świadkiem historii.

Obecnie pani Stefania pełni obecnie funkcję prezesa Koła ŚZŻAK (Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej) w Tyczynie, zaś w czasie II wojny światowej była sanitariuszką  i członkinią Wojskowej Służby Kobiet. Jest również współautorką „Chwalebnego dziedzictwa”, książki wydanej w 2014 roku w 70 rocznicę akcji „Burza”, wspólnie z panem Mieczysławem Skotnickim ps.„Głóg” drugim adiutantem komendanta placówki „Topola” w Tyczynie. Mąż pani Stefanii Ludwik Obara ps. „Rivanol” ceniony lekarz w Tyczynie i okolicy podczas bitwy o Tyczyn prowadził szpital polowy dla rannych partyzantów AK, który mieścił się w budynku S.P. w Hermanowej w dniach 28 lipca -7 sierpnia 1944 r.

Spotkanie z naocznym świadkiem historii było dla nas nieocenionym źródłem wiedzy historycznej. Uczniowie pytali między innymi  o zarządzenia okupanta niemieckiego wobec ludności cywilnej Tyczyna i okolicznych miejscowości, formowanie się struktur konspiracyjnego AK, relacjach polsko –żydowskich oraz o sam przebieg bitwy o Tyczyn  w dniach 26-27 lipca 1944 r., która była częścią ogólnopolskiej akcji „Burza” oraz powojennych represjach wobec Żołnierzy Wyklętych.
Pani Stefania Obara dysponując szczegółową pamięcią z tamtych odległych lat, udzielała cierpliwie wyczerpujących odpowiedzi.

Miło nam poinformować, że 18 X br.  w Instytucie Pamięci Narodowej w Rzeszowie wręczone zostały Nagrody Honorowe "Świadek Historii". Wśród laureatów znalazła się osoba od wielu dekad związana z ziemią tyczyńską a tym samym z naszą szkołą kapitan Stefania Obara.

Nagroda Honorowa "Świadek Historii" jest lokalnym odpowiednikiem ogólnopolskiego "Kustosza Pamięci Narodowej", jest przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w regionie oraz osobom wspierającym pion edukacyjny IPN w realizacji ustawowej działalności w obszarach edukacyjnym, naukowym i wydawniczym.
Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Laureaci, którzy otrzymali nagrodę mogą się szczycić mianem "Świadka Historii". Wyróżnienia wręczył Jan Baster, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. Wyróżnionym pogratulowała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Społeczność Szkoły Podstawowej w Tyczynie z dyrekcją nauczycielami i uczniami gratuluje nagrody i dziękuje za wieloletnią współpracę, dobroć i wielkie serce okazane nam częstokroć (lub wielokrotnie) podczas licznych spotkań, które stanowiły nieocenione źródło wiedzy i na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Andrzej Hałoń – nauczyciel historii
 
Pokrewne linki
· Więcej o PHP-Nuke
· Napisane przez Wuzet


Najczęściej czytany artykuł o PHP-Nuke:
Dzień Nauczyciela


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.66
Głosów: 6


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Przepraszamy, komentarze dla tego artykułu są niedostępne.
Copyright © 2005
by Szkoła Podstawowa w Tyczynie
Wszelkie prawa zastrzeżone