Witaj w Strona Szkoly Podstawowej w Tyczynie


Menu

Samorząd Uczniowski
Plan pracy SU
Zarząd Samorządu
Rada Samorządu

Ekologia
Program ekologiczny szkoły
Dekalog ekologa
Regulamin zbiórki surowców wtórnych

Oddziały przedszkolne
Inf. o przedszkolu
Ramowy rozkład dnia
Kronika wydarzeń

Świetlica
Zasady rekrutacji
Przydział klas
Regulamin pracy świetl.

Zdrowie
Certyfikat rejonowy
Certyfikat wojewódzki
Szkolny Kodeks Zdrowia
Gimnastyka korekcyjna
Prezentacja "Zdrowie"

Pedagog szkolny
Godziny pracy
Zadania pedagoga szk.
Strona dla rodziców
Strona dla uczniów
Strona dla nauczycieli
Lista organizacji wspierających rodzinę

Galeria
Cmentarz w Tyczynie
     fot. Anna Kowalczyk
Panorama Tyczyna
     fot. Anna Kowalczyk
Historia szkoły w fotografii
     oprac. Andrzej Hałoń
Tyczyn i okolice w starej fotografii
     oprac. Andrzej Hałoń

Pomóż dzieciom!!!
  Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl

 
PHP-Nuke Wyjątkowy rok 2018

Serce roście patrząc na te czasy!
            JAN KOCHANOWSKI

Rok 2018 jest dla nas rokiem szczególnym. Jest to Rok Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, a u nas w Tyczynie obchodzimy 650 lat powstania naszego miasta...



Społeczność Szkoły Podstawowej  w Tyczynie bardzo aktywnie włączyła się w te obchody. Wprawdzie Rok Jubileuszy jeszcze się nie zakończył i wiele planów oraz przedsięwzięć przed nami, chcielibyśmy jednak podsumować nasze dotychczasowe działania.

    Obchody Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości zainaugurowaliśmy 9 listopada w 2017 roku w czasie uroczystej gali. Przedstawiony wówczas przez uczniów program Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy cieszył się tak wielkim uznaniem, że byliśmy zapraszani i prezentowaliśmy go kilkakrotnie, m.in. na imprezach o randze wojewódzkiej. Głównymi reżyserami tego widowiska byli nasi nauczyciele, pani Diana Hałoń i pan Adam Janiec, a o wyjątkową scenografię zadbał pan Krzysztof Koziołkiewicz. Dzięki wspaniałomyślności i talentowi pana Krzysztofa mamy wiele oryginalnych, okazjonalnych pamiątek, prac plastycznych, obrazów i rzeźb. Dla uczczenia 650 lat Tyczyna pan Krzysztof Koziołkiewicz wykonał piękną postać św. Katarzyny, patronki Tyczyna. Jest to dwumetrowa płaskorzeźba z elementami metalu oraz ceramiki, która od kilku miesięcy zdobi front budynku naszej szkoły.

    Szkoła, dbając o ciekawą i różnorodną ofertę edukacyjną, włączyła się także w europejskie i ogólnopolskie konkursy, programy i projekty. Jest zarejestrowana na wielu mapach programów niepodległościowych. Pomysłodawcami naszej aktywności wielokrotnie byli sami uczniowie. To m.in. dzięki ich inwencji twórczej oraz ogromnemu zaangażowaniu pracujących w naszej szkole nauczycieli w oryginalny i interesujący sposób zrealizowaliśmy projekty: Szkoła dla Niepodległej, Do Hymnu, My Polacy Niepodlegli, Rekord dla Niepodległej. Braliśmy udział w: ogólnopolskim konkursie O Naszą Niepodległą... – nasi uczniowie zostali finalistami, VI Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii” – dwie uczennice zakwalifikowały się do finału wojewódzkiego tego konkursu oraz w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia”. Byliśmy również organizatorami i współorganizatorami wielu konkursów i przeglądów, których celem było kształcenie postaw patriotycznych. Były wśród nich m.in.: 100 życzeń na 100-lecie „I’m proud to be Polish”, A jak ciebie kto zapyta..., Znasz li ten kraj, Drogi do Niepodległej, Nasz śpiewnik polskości czy Tyczyn w latach walki o niepodległość.

    Wymierne efekty daje nasza współpraca z rzeszowskimi oddziałami: IPN, Muzeum Okręgowego, NSZZ „Solidarność” oraz Związkiem Strzeleckim „Strzelec”. Wspólne działania z tymi instytucjami i organizacjami zaktywizowały naszą drużynę „Orląt” i zaowocowały zaangażowaniem uczniów w wiele przeprowadzonych programów i akcji. Wymieńmy tu tylko niektóre: Żywe Muzeum, spotkania ze świadkami historii, prelekcje i wystawy – Ojcowie Niepodległości, Młodzi dla Niepodległej, Historia w banknotach zapisana.

    Dodatkowo w szkole realizujemy program innowacji pedagogicznej Dziedzictwo naszych przodków, prowadzimy comiesięczne czytanie literatury związanej z historią Polski i Tyczyna, jeździmy na wycieczki, spotkania. Najbardziej jednak cieszy nas fakt, że wszystkie te działania skłoniły wielu uczniów do poszukiwania śladów bohaterów w swoich rodzinach i najbliższym środowisku.
    Chcemy się również pochwalić, że nasza szkoła wygrała Grant Konkursowy My Polacy – niepodlegli, przedsiębiorczy, dzięki któremu wydaliśmy Śpiewniki pieśni patriotycznych oraz zakupiliśmy butony i różne souveniry upamiętniające Jubileusz Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W ramach grantu zostały przeprowadzone szkolenia, konkursy, wystawy, wycieczki, m.in. do skansenu i muzeum w Markowej, do Krakowa oraz do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

    Podsumowując Rok Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, 8 listopada 2018 roku nasza szkoła przygotowała kolejną uroczystą galę. W pierwszej części młodzież przedstawiła montaż słowno-muzyczny Niepodległa, niepokorna, zaś w drugiej części odbył się Szkolny Przegląd Tańców Narodowych. Całość zwieńczyła wspólna zabawa na Balu Niepodległości, który rozpoczął „rekordowy polonez” w wykonaniu ponad 300 par! Już następnego dnia, w Dniu dla Niepodległej, włączyliśmy się w bicie ogólnopolskiego rekordu. Tym razem cała społeczność szkolna wzięła udział w akcji Rekord dla Niepodległej. O godzinie 11:11 wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły odśpiewali Hymn Polski. Ostatnim akordem tego prawdziwego maratonu patriotycznego było uroczyste posadzenie Dębu Niepodległości oraz zakopanie Kapsuły Czasu, w której umieściliśmy nasze życzenia i przesłania dla przyszłych pokoleń. To były wzruszające, niezapomniane chwile, prawdziwa, żywa lekcja historii i patriotyzmu.

    Ogromnie cieszy nas fakt, że poprzez wszystkie nasze inicjatywy tworzymy szeroko pojęte więzi międzyludzkie, a przede wszystkim uczymy młode pokolenia szacunku do historii, do bohaterskich czynów naszych przodków w szerokich kręgach społeczeństwa w kraju i poza jego granicami. W ten sposób budujemy również wspólnotę lokalną, gdyż wszystkie nasze działania oparte są na solidarności, zrozumieniu i współpracy z samorządem lokalnym, parafią, biblioteką, instytucjami kultury, a przede wszystkim z rodzinami naszych uczniów.

    I choć Rok Jubileuszy się kończy, my nie kończymy naszej pracy i radosnego świętowania. Ciągle bijemy i bić będziemy rekordy dla Niepodległej ...


dyrektor SP w Tyczynie
Zofia Międlar-Mruk






 
Pokrewne linki
· Więcej o PHP-Nuke
· Napisane przez Wuzet


Najczęściej czytany artykuł o PHP-Nuke:
Dzień Nauczyciela


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.33
Głosów: 6


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Przepraszamy, komentarze dla tego artykułu są niedostępne.
Copyright © 2005
by Szkoła Podstawowa w Tyczynie
Wszelkie prawa zastrzeżone